Dodaj do...

Logowanie

na stronach materiałów archiwalnych logowanie niemożliweWydarzenia - wpisy archiwalne

Niedzielny relaks

Dom Kultury  wspólnie z  Klubem Przyjaciół Domu Kultury w Biesalu zorganizował 31 stycznia kulig dla młodzieży i dorosłych. Tego dnia wykorzystalismy piękną, słoneczną pogodę na wyprawę po malownichych  okolicach  naszej miejscowości. Trasa kuligu wiodła od Biesala przez Jadaminy - Parwólki  - Barduń - Biesal. Jak na kulig przystało, nie zabrakło ogniska i pieczenia kiełbasek oraz integracji przy ognisku. Zmęczeni, mokrzy ale szczęśliwi wrócilismy do domów z postanowieniem, że jeszcze tej zimy spotkamy sie ponownie.

Ferie zimowe w Biesalu

W czasie trwania półzimowiska w godzinach od 9.00 - 13.00 Dom Kultury i Biblioteka w Biesalu zorganizowały zajęcia dla dzieci w wieku  od 7 - 12 lat. W zimowisku brało udział  20 dzieci.  Uczestniczyły one w różnego rodzaju zajęciach: plastycznych, kulinarnych, sportowych, żywego słowa oraz rozgrywkach umysłowych. Odbyło się również  spotkanie z dzielnicowym Stanisławem Figielskim oraz z ratownikiem medycznym Pawłem Figielskim . Tematem spotkania było bezpieczne spędzanie ferii zimowych oraz udzielenie pierwszej pomocy w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia.

Dziecięca wystawa prac w Unieszewie

W sobotę 23 stycznia o godz. 14.00 unieszewskie dzieci wspólnie z opiekunką świetlicy  przygotowały wystawę prac z zajęć komputerowych prowadzonych przez Panią Anetę Pustelak w Wiejskim Klubie w Unieszewie. Na uroczystość dzieci osobiście zaprosiły swoich rodziców, którzy mogli ocenić ich powstałe prace .Swoją pomoc w tej ważnej dla dzieci imprezie udzieliły U-Babki oraz  Stowarzyszenie TUBA, w szczególności członkinie Pani Ania Florkowska oraz  Pani Mira Żejmo, które przygotowały słodki poczęstunek a U-Babki zasponsorowały nagrody w postaci kalendarzy do samodzielnego uzupełnienia które dzieci będą przygotowywać , za najładniejszy kalendarz będą nagrody,także dzieciaki biorą się do roboty .Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. Teraz zostało nam tylko czekać na kolejne tak miłe spotkanie na którym zostanie rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy kalendarz.

Warsztaty tkackie 2009 w Unieszewie

Warsztaty tkackie odbywały się od 01 października do końca  listopada w Wiejskim Klubie w Unieszewie, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych.. Poniżej przedstawiamy fotografie powstałych  pięknych prac.

Capoeira

 W ostani weekend stycznia w Domu Kultury w Sząbruku odbyły sie warsztaty capoeiry. Warsztaty poprowadził Contramestre Aldo Martins de Franca, Brazylijczyk z Pernambuco. Dzięki swojemu dwudziestoletniemu doświadczeniu przekazuje polskim uczniom całe bogactwo świata capoeiry, na które składa się muzyka, śpiew, klaskanie, granie na instrumentach i różne tańce folklorystyczne tj.samba de roda, frevo, maculele, puxada de rede pokazując, że ta sztuka nie jest jedynie formą walki, ale jogo czyli rozmową z przeciwnikiem.

Wyjątkowy Dzień Babci i Dziadka

"Świat bez Babci i Dziadka jest jak wysuszona w środku czekoladka!"

W piątek 22 stycznia, w Domu Kultury w Biesalu miała miejsce bardzo wyjątkowa uroczystość. Zaproszeni na nią zostali specjalni goście, a mianowicie nasze Kochane Babcie i Dziadkowie. Dzieci już kilka dni wcześniej uczyły się wierszy, piosenki, własnoręcznie wykonały laurki oraz kolorowe kwiatki z bibułki. W piątek samodzielnie upiekły ciasta, pięknie nakryły stół, przygotowały słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę. Z myślą o umocnieniu więzi między wnukami i "dziadkami", Renata Olwaszewska i Elżbieta Altmajer przygotowały warsztaty plastyczne, których tematem były: "Portret Babci, Dziadka i Wnuków" lub "Zimowy krajobraz". Zajęcia plastyczne były wielką

21
Sty
202010

Kulig w Gietrzwałdzie

"Jaka pyszna sanna..."! - ten motyw z piosenki stał się zdecydowanie przewodnim hasłem kuligu zorganizowanego przez GOK w Gietrzwałdzie. 16 stycznia - mroźna, zimowa sobota - nie wystraszyło to jednak mieszkańców Gietrzwałdu i prawie 50 osób, chętnych zimowych wrażeń, stawiło sie na miejscu zbiórki. Sznur ponad 20 par sanek z trudem ruszył - wspomogły nas konie, co prawda mechaniczne. A potem już było tylko z górki....

Mikołaj w przedszkolu

W sobotę 16 stycznia, w Domu Kultury w Biesalu Rada Rodziców przy Przedszkolu w Biesalu, zorganizowała dla najmłodszych zabawę choinkową. Dzieci poprzebierały się w fantastyczne, kolorowe stroje i wzięły udział w balu prowadzonym przez samego Mikołaja. Mikołaj jak widać zdążył już odpocząć po "świątecznej gorączce" , przygotował mnóstwo ciekawych konkursów i co najważniejsze przywiózł ze sobą prezenty. Zabawę choinkową uświetnili rodzice przygotowując małym pociechom napoje i słodki poczęstunek.

Lodowisko w Biesalu

Na boisku za Domem Kultury w Biesalu powstaje lodowisko! Zaangażowani w jego powstanie Radek Dolecki, Janusz Stanka i Grzegorz Garwoliński już w czwartek przygotowali teren, odśnieżając płytę boiska i tworząc bandy. Swoją pomoc w wylaniu wody obiecali strażacy z Gietrzwałdu. W sobotę 16 stycznia rozpoczęli akcję. Serdecznie dziękujemy! 

Tak niewiele, a cieszy

We wtorek 12 stycznia, na dzieci uczęszczające na zajęcia kółka teatralnego, działającego przy Domu Kultury w Biesalu przygotowana została miła niespodzianka. Specjalnie dla nich Renata Olwaszewska i Elżbieta Altmajer przygotowały słodki poczęstunek oraz maskotki przytulanki. Spotkanie zorganizowano, aby podziękować dzieciom za wspaniałe kreacje aktorskie w "Małych Jasełkach". Ich premiera miała miejsce podczas "Jarmarku świątecznego" zorganizowanego w grudniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie, a ostatni występ podczas  XVIII Finału WOŚP w Domu Kultury w Biesalu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ciągle gra.... do końca świata i jeden dzień dłużej!

10 stycznia w Domu Kultury w Biesalu odbył się XVIII finał orkiestry "dla dzieci z chorobami onkologicznymi". Mimo śnieżnej i mroźnej pogody licznie dotarli do nas mieszkańcy naszej wsi i okolic, aby wspomóc tę wielką akcję charytatywną Jurka Owsiaka. Impreza była doskonałą okazją do spotkania, wspólnej zabawy i obejrzenia różnorodnych występów artystycznych. Po części oficjalnej prowadzonej przez Marzenę Zalewską, swoje aktorskie umiejętności zaprezentowały dzieci z kółka teatralnego działającego przy Domu Kultury w Biesalu. Przedstawiły "Małe Jasełka" przygotowane pod kierunkiem Renaty Olwaszewskiej i Elżbiety Altmajer. Oprawę muzyczną jasełek przygotowały Sylwia Chorzelewska i Marta Wiśniewska. Niespodzianką dla przybyłych gości

Warsztaty świąteczne

Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Nasze domy są wówczas pełne świątecznego klimatu, zmieniają swój wygląd, pojawia się choinka, ozdoby, świąteczne wypieki i prezenty. Z myślą o tym wszystkim Dom Kultury w Biesalu zorganizował warsztaty plastyczne dla dorosłych. Podczas nich można było wykonać m.in. szyszkowe choinki, drzewka szczęścia, stroiki,  pomalować bombki, ulepić aniołki z masy solnej, a następnie zabrać to wszystko do domu.

16
Gru
202009

Jarmark Świąteczny 2009

Podniosły i uroczysty nastrój udzielił się zapewne wszystkim, którzy 13 grudnia w mroźne niedzielne popołudnie odwiedzili Jarmark Świąteczny, zorganizowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie. Punktualnie w samo południe dźwięczny dźwięk dzwoneczka w ręku dyrektora Marka Gardzielewskiego obwieścił uroczyste rozpoczęcie Jarmarku. Tłumnie przybyłych gości witano uśmiechem, ciepłym słowem i słodyczami. Sala widowiskowa gietrzwałdzkiego ośrodka wypełniona była stoiskami z przeróżnymi, wykonanymi rozmaitymi technikami przedmiotami związanymi z magią Świąt Bożego Narodzenia. Szydełkowe aniołki, szyszkowe choinki, wyroby ze słomy i gliny, obrazki, świeczniki, bombki, kartki i wiele innych oferowali do sprzedaży licznie przybyli wystawcy. ?Gwoździem programu? okazały się ?Jasełka? przygotowane przez dzieci z Domu Kultury w Biesalu.

Mikołajki

Dzieci w Biesalu cały rok były bardzo grzeczne, ciężko pracowały i uczyły się pilnie. Widział to Święty Mikołaj i postanowił je nagrodzić przygotowując niespodziankę. Specjalnie dla milusińskich 5 grudnia, zorganizował na sali gimnastycznej miejscowej szkoły pokaz wschodnich sztuk walki Aikido, a następnie w Domu Kultury słodki poczęstunek i prezenty pod choinką. Mikołajowi w realizacji całego przedsięwzięcia pomogli: mł. asp. Stanisław Figielski, Stowarzyszenie Aikido z Olsztynka - organizując pokaz, pracownicy Wiejskiego Domu Kultury w Biesalu - przygotowując poczęstunek i upominki. Dziękujemy Pani Grażynie Grzegorzewskiej - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biesalu za udostępnienie sali gimnastycznej.

04
Gru
202009

Najlepsi w tańcu

W sobotę 28 listopada odbył się w Wyszkowie ogólnopolski turniej tańca. Na turnieju zaprezentowały się 3 pary z  Klubu tanecznego Wika  działającego przy szkole tańca Barbary i Wojciecha Przemienieckich z Naterek.

 

 

Andrzejkowe ciasteczka z wróżbą

W środę 25 listopada Dom Kultury w Biesalu odwiedziły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wraz z nauczycielką Marzeną Zalewską. Celem wizyty były zorganizowane specjalnie dla nich, przez bibliotekarkę Elżbietę Altmajer zajęcia kulinarne, podczas których dzieci piekły ciasteczka z andrzejkową wróżbą.

 

 

"Limeryki z okien bryki" w Biesalu

 

"W siwej głowie Jerzego z Łupstycha

Myśl sprośna łokciami się rozpycha;

Na koniec tych wybryków 

Wpada do limeryków, 

Gdzie na sąsiadów z Biesala czyha."

Taki oto limeryk pozostawił Jerzy Szczudlik społeczności Biesala w podarowanym Bibliotece Publicznej, podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 15 listopada br. w Domu Kultury

10
Lis
202009

Lunatyk - kolejna nagroda

Film "Lunatyk" w reżyserii Mateusza Placka z Unieszewa (wyświetlany m.in. podczas Spotkań Warmińskich 2009 - "Kino pod Żurawiem") otrzymał kolejną nagrodę.

 

 

 

Święto ziemniaka

W sobotę 17 października w WDK w Biesalu obchodziliśmy  "Święto ziemniaka". W czasie obchodów święta dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, kulinarnych i ruchowych. Największą  frajdę sprawiły im zajęcia kulinarne podczas, których przygotowywały potrawy z ziemniaków. Były to: frytki, placki ziemniaczane, ziemniaki zapiekane

 

 

Capoeira w Sząbruku

images/stories/dscf2339.jpg?Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci; jedynymi którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą? (Mestre Pastinha). Przekonać się o tym mogli mieszkańcy Sząbruka, którzy wybrali się na pokaz capoeiry, przeprowadzony przez grupę Beribazu Polska. Aktywni członkowie tej grupy - młodzi Sząbruczanie: Rafał Kaska, Janusz Szwarc, Lucjan Szmytka, Marcin Orzechowski, którym przewodzi Mestre John,

Dożynki w Biesalu

 Słońce, bezchmurne niebo,kłosy zboża w wieńcu uginające się pod ciężarem ziaren, ludowe stroje, kwiaty i mnóstwo przybyłych gości. Tak krótko można scharakteryzować Dożynki, które miały miejsce 26 września w Biesalu.

Warsztaty tkackie w Unieszewie

Zapraszamy wszystkie osoby chętne na warsztaty tkackie, które zaczynają się 02.10.2009 kończą 27.11.2009 w Wiejskim Klubie w Unieszewie.Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu środa- piątek w godzinach: od 18.00 do 20.00. Zapewniamy  wszystkie materiały niezbędne w prowadzeniu warsztatów .

Zajęcia z Ilsabe

 W WDK w Sząbruku pracuje nowa wolontariuszka z Niemiec - Ilsabe Stieglitz. Ilsabe bardzo szybko uczy się języka polskiego i łatwo dogaduje z dziećmi. Uwielbiane przez dzieci zajęcia kulinarne są dobra okazją do poznawania się. Pierszą  potrawą były pyszne nalesniki. Zapraszamy wszystkich chętnych na wspólne gotowanie w soboty o godz.11. 

Półkolonie w Gietrzwałdzie

Półkolonie w Gietrzwałdzie rozpoczęły się 10 sierpnia, zajęcia odbywają się w Domu Kultury w Gietrzwałdzie dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Pierwszego dnia naszych spotkań było 17 osób i dzień zaczęliśmy od wspólnej integracji. Po tym jak poznaliśmy swoje imiona graliśmy w różne gry, następnie spisaliśmy nasze zasady...

Półkolonie w Sząbruku

Półkolonie w Sząbruku rozpoczęły sie pełną parą każdego dnia spotykamy sie rano o godz. 10.00, po przywitaniu dzielimy się na warsztaty sportowe, kulinarne, plastyczne i spędzamy miło cały dzień. Miedzy zajęciami jest przerwa na posiłek. Pierwszego dnia naszych spotkań było 15 osób i żeby się bardziej zintegrować zrobiliśmy wspólnie "Pociąg (do) półkolonii" oraz graliśmy w ulubione gry.

Półkolonie w Worytach

Od poniedziałku 20 lipca w świetlicy strażackiej w Worytach odbywają się półkolonie dla dzieci i młodzieży. Pierwszego dnia zajęć pojawiło się 12 osób. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, następnie spisaliśmy nasze zasady i posililiśmy się pysznymi tostami. Po jedzeniu z pełnymi brzuszkami mogliśmy dalej zajmować się wspólną integracją i tak pracując w parach wypełnialiśmy nasz POCIĄG  ( DO ) PÓŁKOLONII !!! Efekty naszej pracy można zobaczyć w świetlicy w Worytach, zapraszamy !

Półkolonia w Domu Kultury w Biesalu

29 czerwca w Domu Kultury w Biesalu rozpoczęly się półkolonie letnie dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Potrwają one do 10 lipca. W ramach półkolonii dzieci uczestniczą m.in. w zajęciach: plastycznych, muzycznych, tanecznych, sportowych oraz  kulinarnych. Pierwszy tydzień spędziliśmy w wiosce indiańskiej, którą dzieci samodzielnie musiały

19
Cze
202009

Kajakami do Prawdinska

Ponad 80. samorządowców polskich i rosyjskich z terenów przygranicznych województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego otworzyło 18 czerwca sezon turystyczny na Łynie. Popłynęli (po raz dziewiąty) kajakami ze stanicy w Stopkach do Prawdinska - zaprzyjaźnionego z Gminą Gietrzwałd
miastem.

18
Cze
202009

Wernisaż prac Anastazji Fietisowej

Artystka przez kilka miesięcy, przebywała w Gietrzwałdzie na zaproszenie tutejszych władz samorządowych. Zafascynowana pięknem Warmii i Mazur, podczas tego wyjątkowego pleneru, przeniosła na płótno wiele elementów z otoczenia i życia gminy: domy, zabudowania gospodarcze, wnętrze karczmy, ukwiecone łąki, zimowe podwórka, kapliczki i kościoły, zwierzęta, portety ludzi. 

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Uroczystość ta jest stałą imprezą Biblioteki Publicznej w Sząbruku. Koleżanki i koledzy z klasy IV przygotowali przedstawienie zachęcające dzieci do czytania książek. Najważniejszym momentem było złożenie uroczystego przyrzeczenia....

Turniej Wsi

W niedzielę 14 czerwca odbył się XIV Turniej Wsi: Gronity, Naterki, Sząbruk, Unieszewo. Gospodarzem tegorocznej imprezy były Naterki. Drużyny rywalizowały w 12 konkurencjach, były m.in. slalom z taczką, przenoszenie słomy, lepienie pierogów, ubijanie piany z białek, przeciaganie liny, siatkówka. W zaciętej rywalizacji w tym roku najlepszy okazał sie Sząbruk.

Warsztaty plastyczne dla przedszkolaków

W środę 10 czerwca w Domu Kultury w Biesalu odbyły sie zajęcia plastyczne dla dzieci  z przedszkola. Tematem zajęć były zwierzęta dżungli. Dzieci wykonywały prace z masy solnej, którą wcześniej samodzielnie przygotowały. Zapału do pracy dzieciom nie brakowało.

Kleszcze atakują !

Zajęcia czwartkowe dla dzieci w Gietrzwałdzie, które odbyły się 4 czerwca miały charakter prozdrowotny i edukacyjny. Nie zabrakło oczywiście naszych ulubionych zabaw, po raz kolejny szukaliśmy skarbów, lecz tym razem mapę ich ukrycia stworzyli sami uczestnicy zajęć czyli Ala, Nikola i Łukasz. Po odszyfrowaniu mapy...

Warsztaty ceramiczne

W czwartki w WDK w Sząbruku odbywają się warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci jak i dorośli uczą się różnych sposobów ręcznego formowania gliny. Warsztaty prowadzone przez p. Anitę Raczyńską obejmują wszystkie etapy tworzenia ceramiki artystycznej. Są to: praca z surową gliną ? lepienie, szkliwienie oraz dwukrotne wypalanie. Tworzenie ceramiki jest doskonałą formą zabawy!

Wiosenne motyle

W czwartek 4 czerwca w Domu Kultury w Biesalu odbyły się zajęcia artystyczne dla dzieci. Tematem prac mimo deszczowej pogody był ,,Wiosenny motyl". Dzieci wykonywały go z masy solnej a następnie malowały farbą plakatową. Wśród tak kolorowych motyli  świeciło słonko i wszystkim uśmiechały się buzie.

Wiosenna burza

Na zajęciach czwartkowych dla dzieci 28 maja niestety pogoda nam nie dopisała, gdyż padał deszcz i musieliśmy zostać w GOKu, nie przeszkodziło to nam jednak miło spędzić wspólnie czas. Nasze spotkanie zaczeliśmy od gier planszowych, później przeszliśmy do bardziej artystycznego zajęcia jakim było narysowanie burzy ze wszystkimi jej elementami. Zapraszamy do nas w następny czwartek o godzinie 16.00!

Warsztaty kulinarne z Kathrin

W każdy czwartek o godzinie 14.00 w domu kultury w Szabruku odbywają się zajęcia kulinarne z wolontariuszką GOK Kathrin. Razem z dziećmi i młodzieżą Kathrin przyrządza ciekawostki kulinarne z różnych zakątków świata. Na ostatnich warsztatach 28 maja przygotowywane było purre ziemiaczace, jajecznica i surówka z kapusty. Wszystkich lubiących gotowanie Kathrin zaprasza na zajęcia :)

Dzień Matki

We wtorek 26 maja z okazji Dnia Matki w Domu Kultury w Biesalu odbyło się spotkanie dla Mam. Było to nietypowe spotkanie, ponieważ miało formę warsztatów kulinarnych. Zadaniem Mam było przygotowanie ciasta i usmażenie naleśników. Natomiast dzieci przygotowywały koktail truskawkowy. Po części kulinarnej przyszedł czas na gry i

Dzień Dziecka w Biesalu

W poniedziałek 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Biesalu przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji naszym dzieciom. Odbył się mecz piłki siatkowej (dorośli kontra dzieci), pokaz wschodnich sztuk walk Aikido.W pokazie udział wzięli członkowie Stowarzyszenia AIKIDO w Olsztynku.

Prezent dla mamy

W sobotę 23 maja w Domu Kultury w Biesalu odbyły się warsztaty artystyczne podczas, których dzieci wykonywały prezenty dla mam. Prezentem była doniczka własnoręcznie pomalowana i ozdobiona według wlasnego pomysłu. śprawiło to dzieciom dużo przyjemnosci, poniewaz każdy chciał wykonać jak najładniej i najstaranniej, bo to prezent dla najkochańszej osoby.

 

Anioły w Gietrzwałdzie

Zainspirowani wystawą pani Anastazji Fietisowej na naszych zajęciach dla dzieci, które odbyły się 21 maja w GOK w GIetrzwałdzie, po zabawach na boisku szkolnym malowaliśmy Anioły. Nikt nie wie jak wygląda Anioł więc musiała tu zadziałać wyobraźnia dzieci. Powstały przeróżne Anioły ze skrzydłami, z ogonami, grające w piłkę, fruwające i każdy z nich miał swoje imię. Zapraszamy do GOKu, by obejrzeć nasze Anioły i Anioły pani Anastazji.

Dyskoteka z okazji Dnia Dziecka

W Domu Kultury w Sząbruku w piątek 29 maja odbyła się dyskoteka dla dzieci i młodzieży z okazji ich święta czyli Dnia Dziecka. Dyskoteka rozpoczęła się o godzinie 17.00, dzieci bawiły się pod czujnym okiem pracowników GOK, natomiast o muzykę zadbali chłopcy Paweł, Robert i Mateusz.

Weekend Capoeira

W WDK w Sząbruku odbyły się kolejne warsztaty capoeira z mestre John'em. Mestre John z grupy Beribazu Polska trenuje capoeira od ponad 20 lat. Jest gościem licznych warsztatów i zajęć prowadzonych przez inne grupy Capoeiry w Polsce i na świecie.

Plan odnowy wsi i sołectwa Biesal

We wtorek 19 maja w Domu Kultury w Biesalu odbyło się spotkanie Rady Sołeckiej z przedstawicielami instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie naszej miejscowości. Celem spotkania było ustalenie planu odnowy Biesala i naszego sołectwa oraz omówienie problemów pozyskiwania funduszy

Biblioteka Publiczna w Biesalu poleca

Biblioteka Publiczna w Biesalu wzbogaciła się o kolejne książki. Wśród zakupionych nowości na uwagę zasługuje książka hinduskiego dyplomaty Vikasa Swarupa "Slumdog, milioner z ulicy". Jej adaptacja filmowa nagrodzona została aż ośmioma Oscarami. Akcja powieści "Slumdog, milioner z ulicy" rozgrywa się w scenerii współczesnych Indii. Kalejdoskop obrazów układa się jak z Baśni z tysiąca i jednej nocy.

Zajęcia ceramiczne dla dzieci

W piątek 22 maja w Domu Kultury w Biesalu odbyły się zajęcia ceramiczne dla dzieci, prowadzone przez wolontariuszki GOK Julię i Natalię. Glina była nowym narzędziem pracy. Jej elatyczne  właściwości pozwoliły dzieciom na wykonanie ciekawych prac. W ich rękach  glina nabierała fantastycznych kształtów. Była to dopiero pierwsza część zajęć, ponieważ  wyroby dzieci zostaną oddane do  wypalenia a

Jak Gietrzwałd będzie wyglądał za 30 lat ?

Na zajęciach czwartkowych 14 maja dla dzieci w tym razem wspólnie zastanawialiśmy się jak będzie wyglądał Gietrzwałd za 30 lat ?, wszystkie propozycje zostały uwiecznione na rysunkach uczestników zajęć, a było ich bardzo dużo. Tuż przed pracą artystyczną bawiliśmy się w różne gry na boisku szkolnym. Zapraszamy do nas !!!

Sałatkowe fantazje

W sobotę 9 maja w Domu Kultury w Biesalu zorganizowano warsztaty kulinarne dla dzieci. Dzieci podzielone na dwie grupy z przygotowanych wcześniej produktów musiały wymyślić potrawę i jej nazwę. Pomysłów i fantazji dzieciom nie brakowało. Z warzyw powstały sałatki: ,,Salamandra" i ,,Warzywny smak", natomiast z owoców:

Poszukiwanie skarbów

W czwartek 7 maja na zajęciach dla dzieci w Gietrzwałdzie czekała niespodzianka, po przywitaniu uczestnikom zajęć została wręczona koperta a w niej mapa skarbów. Wyruszyliśmy więc na poszukiwanie ukrytych kopert, których miejsce ukrycia było zaznaczone na mapie. Udało się odnaleźć siedem z ośmiu schowanych skarbów. Po wyczerpujących poszukiwaniach ...

Rajd pieszy

W sobotę 9 maja Dom Kultury w Biesalu z uwagi na to, że na zajęcia przyszły małe dzieci, zamiast planowanego rajdu rowerowego zorganizował rajd pieszy. Wzięło w nim udział 12 uczestników. Trasa rajdu wiodła przez Biesal. Zadaniem dzieci była uważna obserwacja otoczenia m.in. wypatrywanie ptaków, małych żyjątek i interesujących roślin.

Mazurskie jaszczury

W piątek 8 maja w Domu Kultury w Biesalu znowu się działo. A działo się dużo. Odbyły się zajęcia kulinarne i plastyczne, w których wzięło udział 15 dzieci. Efektem zajęć kulinarnych była sałatka jarzynowo-mięsna specjalnie dla mazurskiego jaszczura, aby go obłaskawić. Niestety nie zdążył nawet spróbować, ponieważ była tak pyszna, że dzieci same ją zjadły.

Papierowe zoo

W środę 6 maja w Domu Kultury w Biesalu odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci pt. ,,Papierowe zoo".  W czasie zajęć dzieci wykonywały zwierzęta z kolorowego papieru wg podanego wzoru. Zajęcia pozwoliły dzieciom rozwijać zdolności manualne oraz pobudzić wyobraźnię. Cieszyły się one dużym zinteresowaniem naszych "milusińskich", którzy

Dziecięce czwartki w Gietrzwałdzie

Na naszych zajęciach ruchowo-artystycznych 30 kwietnia w GOKu w Gietrzwałdzie znów przywitaliśmy się w lekko zmienionym składzie, tym razem po zabawach na świeżym powietrzu było bardziej artystycznie, gdyż zmęczeni, troszeczkę tylko :) słońcem wróciliśmy do domu kultury i tam...

Wycieczka rowerowa nad jezioro Wulpińskie

We wtorki w domu kultury w Sząbruku o godzinie 15.00 odbywają się spotkania "małego kółka podróżniczego" dla dzieci i młodzieży. Nareszcie mamy wiosnę więc możemy naprawdę podróżować, więc wybraliśmy się 5 maja dość niedaleko nad jezioro  Wulpińskie do miejscowości Siła, było fantastycznie, niestety zerwał się silny wiatr i zaczęło kropić a my musieliśmy szybko zmykać do WDKu ...

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada 2 maja. Jest to obecnie jedno z najmłodszych świąt państwowych, mające na celu popularyzację wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dom Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Biesalu wychodząc naprzeciw temu przesłaniu zorganizowały dla dzieci zajęcia dydaktyczno-plastyczne.

25
Kwi
202009

Dzień Drzewa

25 kwietnia dzieci z Domu Kultury w Gietrzwałdzie razem z wolontariuszkami Julią i Natalią obchodziły Międzynarodowy Dzień Drzewa. Podczas spaceru w Nadleśnictwie Kudypy
23
Kwi
202009

Sprzątanie lasu

images/stories/fotos 014.jpg W sobotę 18 kwietnia dzieci z Domu Kultury w Gietrzwałdzie wzięły udział w przedsięwzięciu ekologicznym zorganizowanym przez wolontariuszki Kathrin i Julię. Taka akcja związana jest ze zbliżającym się Dniem Ziemi.

 

Spotkanie autorskie w Bibliotece Publicznej w Biesalu

W sobotę 18 kwietnia Biblioteka Publiczna w Biesalu zorganizowała spotkanie autorskie. Zaproszonym gościem był Wojciech Weyman autor książki "Mówią domy Biesala". Pan Wojciech z dużym zaciekawieniem opowiadał o tym co go zainspirowało do napisania książki, a także o jej treści. Nie zabrakło też zabawnych historii z okresu

Dzień Ziemi

W sobotę 18 kwietnia w Domu Kultury w Biesalu, wzorem lat ubiegłych zorganizowaliśmy Dzień Ziemi. Właściwy służący kształtowaniu postaw ekologicznych w społeczeństwie Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia, ale my postanowiliśmy go troszeczkę wyprzedzić. W biesalskiej akcji sprzątania świata udział wzięło 18 dzieci w wieku od 5 

Wycieczka do Tomaryn

W piątek 17 kwietnia Zdzisław Sałacki wspólnie z wolontariuszką GOK Julią Żukową w ramach zajęć z kultury krajobrazu, prowadzonych przez Julię w Wiejskim Domu Kultury w Biesalu, zorganizowali dla dzieci wycieczkę do Tomaryn. Czternaścioro dzieci w wieku od 5 do 12 lat zwiedziło tam wieże obronne z końca XIX w. broniące

Malowanie pisanek

W piątek 10 kwietnia w Domu Kultury w Biesalu, wolontariuszka GOK Julia Żukowa przy wsparciu Elżbiety Altmajer, prowadziła zajęcia dla dzieci, podczas których wspólnie wykonywano wielkanocne pisanki. Wykorzystano różne techniki m.in. oklejanie jajek bibułą, wycinankami, malowanie farbami plakatowymi oraz

Zajęcia plenerowe

W sobotę 4 kwietnia w Domu Kultury w Biesalu wolontariuszka GOK, Natalia Gushchina wykorzystując piękną wiosenną pogodę zorganizowała dla dzieci zajęcia plenerowe. Dzieci podzielone na dwie drużyny grały w podchody, następnie urządziły mini sprzątanie terenu wokół boiska za domem kultury, a na koniec upiekły kiełbaski

Wielkanocne ozdoby

W sobotę 28 marca w WDK w Biesalu odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały ozdoby świąteczne - pisanki, zajączki, koszyczki, kurczaczki. Pomysłów nie brakowało, a i  humor dopisywał.

 

Spotkania U-Babek

W każdy poniedziałek o godz. 18.00 w Wiejskim Klubie w Unieszewie odbywają się spotkania unieszewskich U-Babek na których Panie w bardzo miłej atmosferze wyszywają, szydełkują, dziela się swoimi pomysłami. Zbliżają się Święta Wielkanocne nasze U-Babki wykonują prześliczne stroiki, pozyskane środki pieniężne...

Dzień Kobiet w Sząbruku

W sobotni wieczór 7.03.br. w WDK w Sząbruku odbyło się spotkanie pań ze Stowarzyszeń: Gronity, Naterki, Sząbruk i Unieszewo. Inicjatorem i gospodarzem spotkania były ?Mostowianki? z Sząbruka. Licznie przybyłe Panie powitała prezes Stowarzyszenia ?Piękny Most? p.Teresa Przyczyna.

Dzień Kobiet

W sobotę 7 marca o godz. 17.00 w Domu Kultury w Biesalu spotkały się Panie i Panowie, aby w miłej i świątecznej atmosferze spędzić wieczór. Przy kawie, herbacie, cieście i lampce szampana rozmowom nie było końca. Jednym z ciekawszych tematów była dyskusja na temat filmu

Praca w toku

W sobotę 7 marca chłopcy  tak jak obiecali zjawili się punktualnie o 10.00 w Domu Kultury w Biesalu, aby pomalować pomieszczenie przeznaczone na siłownię. Z przyjemnością zabrali się do pracy, ponieważ bardzo im zależało aby jak najszybciej można było wstawić sprzęt. Pan Mariusz Olejnik wspólnie z Panią Renatą i

Zespół młodzieżowy w Biesalu

W Domu Kultury w Biesalu systematycznie odbywają się próby młodzieżowego zespołu muzycznego. Powstał on 12 stycznia 2009 r. Na dzień dzisiejszy chłopcy nie ustalili jeszcze nazwy, ale pracują nad tym. Skład zespołu to: Marcin Malinowski (perkusja), Jarosław Sałacki (gitara) oraz Adam Matys (wokal). Gatunkiem, który grają jest klasyczny rock.

Siłownia w Biesalu

We wtorek 3 marca odbyło się spotkanie Klubu Przyjaciół Domu Kultury w Biesalu z Dyrektorem GOK w Gietrzwałdzie, w sprawie utworzenia siłowni, z której mogliby korzystać mieszkańcy Biesala. Na spotkanie licznie przybyła młodzież (co rzadko sie zdarza). Chłopcy i dziewczęta zadeklarowali, że samodzielnie odnowią

Pidżamowe party w Biesalu

W nocy z piątku na sobotę 27/28 lutego w Domu Kultury w Biesalu odbywało się ?Pidżamowe party?. Przybyło na nie ośmioro dzieci. Pani Agnieszka Opacka (jedna z mam) razem z Panią Renatą sprawowała opiekę nad milusińskimi oraz przygotowała dla nich kolację ? pyszne racuszki z jabłkami.Podczas całonocnego spotkania dzieci

Słowiański koniec karnawału

Ostatnia sobota karnawału, 21 lutego, stała się okazją do niebanalnego spotkania tematycznego przygotowanego przez Stowarzyszenie "Woryty". Za oknami śnieg i trzaskający tej nocy mróz a w gościnnym domu Państwa Adama i Teresy Kochanowskich trzaskające w kominku szczapy drewna i wesoła, przyjacielska zabawa.

Krajobraz kulturowy na Warmii i Mazurach

W Domu Kultury w Biesalu już od listopada w każdy piątek odbywają sie zajęcia  z architektury krajobrazu dla dzieci. Prowadzone są one przez wolontariuszkę GOK Julię Żukową, a ich przewodnim celem jest zdobycie jak największej ilośći informacji na temat  historii i kultury Biesala. Podczas zajęć dzieci uczą się zdobywać potrzebne

Barszcz z uszkami

21 lutego w Domu Kultury w Biesalu podczas zajęć kulinarnych chcąc przybliżyć Natalii nasze ojczyste potrawy przygotowaliśmy uszka z kapustą i grzybami oraz czerwony barszcz. Faktem jest, że to potrawa wigilijna, ale mogliśmy udowodnić, że wyśmienicie smakuje przez cały rok oraz w takie mroźne dni jak dzisiejszy. Przygotowanie potrawy zajęło nam ponad dwie godziny, ale trud

Robótki ręczne

W każdy wtorek o godz.17, w Domu Kultury w Sząbruku spotykają się miłośniczki robótek ręcznych. Panie wzajemnie wymieniają się pomysłami na wykonanie różnych niepowtarzalnych rzeczy. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się szydełkowe ozdoby wielkanocne. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się pomysłami i miłego spędzenia czasu.  

,,Pokoleniowe ciasto" Natalii

Na kolejnych zajęciach kulinarnych w Domu Kultury w Biesalu dzieci upiekły ciasto według przepisu babci i mamy Natalii Gushchina wolontariuszki GOK w Gietrzwałdzie. Głównym składnikiem była kasza manna z dodatkiem kefiru i rodzynek. Poprzez takie zajęcia dzieci poznają tradycje naszych sąsiadów i uczą się ,,zrobić coś z niczego".

Nowości w Bibliotece Publicznej w Biesalu

Księgozbiór Biblioteki Publicznej w Biesalu wzbogacił się (19 lutego) o trzy nowe pozycje, a są to: ?Miłość nad rozlewiskiem? Małgorzaty Kalicińskiej, ?Brisingr? Christophera Paoliniego oraz ?Świat bez końca? Kena Folletta.

Taneczna środa w Biesalu

W środę 18 lutego w Domu Kultury w Biesalu odbyły się kolejne zajęcia taneczne prowadzone przez wolontariuszkę GOK Natalię. Młode uczestniczki przygotowują układ taneczny, który mają zamiar zaprezentować z okazji Dnia Matki.

Zajęcia kulinarne

W środę 18 lutego do Domu Kultury przybyły dzieci z klasy pierwszej ze SP w Biesalu pod opieką swojej wychowawczyni M.Zalewskiej, na zajęcia kulinarne przygotowane przez R. Olwaszewską i E. Altmajer. Dzieci z dużym zaangażowaniem wyrabiały ciasto na ciasteczka i samodzielnie wycinały wzory za pomocą foremek. 

Bawmy się jesienią w Gietrzwałdzie

Po zimowym i deszczowym wrześniu, październik powitał nas prawdziwie jesienną aurą. Więcej słońca, kolorowe krzewy i drzewa zachęcają wprost do spacerów, spotkań i wspólnej zabawy. Tak też się stało za sprawą Rady Sołeckiej i Karczmy Warmińskiej w Gietrzwałdzie. W sobotnie popołudnie, 11 października dziedziniec Karczmy Warmińskiej zaczął wypełniać się

Półzimowisko w Sząbruku

Od poniedziałku 2 lutego w Domu Kultury w Sząbruku dzieje sie i będzie sie jeszcze działo, gdyż rozpoczęliśmy półzimowisko. Na uczestników każdego dnia czekają nowe i ciekawe warsztaty. Pierwszy dzień naszych spotkań rozpoczęliśmy od gier integracyjnych, by poznać dobrze swoje imiona, następnie spisaliśmy nasze zasady...

Sobota w Domu Kultury

W sobotę 17 stycznia w Domu Kultury w Biesalu jak zwykle było gwarno i wesoło. Dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, plastycznych i ruchowych.Wspólnie z wolontariuszką Natalią przygotowały sałatkę jarzynową według rosyjskiej receptury, na zajeciach plastycznych wykonywały lampiony oklejane skrawkami gazet

Choinka w Biesalu

W sobotę 31 stycznia o godz 9.00 w Domu Kultury w Biesalu przedszkole zorganizowało zabawę choinkową dla najmłodszych dzieci. Imprezę prowadził zespół muzyczny ? Okaryna? z Olsztyna. Nie zabrakło także specjalnego gościa, ktorym był Mikołaj. Mimo, że od świąt minęło już sporo czasu Mikołaj obdarował dzieci prezentami.

Półzimowisko w Biesalu

W dniach od 2 do 13 lutego trwają w naszym województwie ferie zimowe. Wiejski Dom Kultury w Biesalu, wspólnie z Biblioteką Publiczną zorganizował w tym czasie półzimowisko dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Każdego dnia w godzinach od 10.00 do 14.00 będą prowadzone rozmaite zajęcia m. in.: kulinarne, plastyczne, taneczne, sportowe, żywego słowa,...

Gotowanie w Biesalu

W sobotę 24 stycznia odbyły się kolejne zajęcia kulinarne dla dzieci. W czasie zajęć dzieci samodzielnie przygotowały pizzę. Było dużo pracy, ale efekt był zachwycający. Pizza była na medal. Palce lizać.

Dzień Babci i Dziadka w Sząbruku

W sobotę 24 stycznia w Domu Kultury w Sząbruku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, zorganizowane przez St. "Piękny Most". Dzieci przygotowały wierszyki, piosenki, przy okazji wyciągając babcie do zabawy. W miłej atmosferze  wszyscy wspólnie świętowali.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  WOŚP zagrała 10 stycznia w WDK w Biesalu. W tym roku odbył się XVII finał orkiestry pod hasłem ,,Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci?. Tego dnia zebrali się mieszkańcy naszej wsi i okolicznych miejscowości, aby wspomóc tę wielką aukcję charytatywną Jurka Owsiaka. Spotaknie to było także doskonałą okazją do zabawy i

Malowanie bombek w Biesalu

wykonane ozdoby W sobotni ranek 3 stycznia w Domu Kultury w Biesalu panowała iście artystyczna atmosfera, a to za sprawą malowania bombek. Wśród przybyłych gości znaleźli się Pani Zdzisława Szymczak ? sołtys Biesala, Józef Szkandera ? dyrektor GOK, Marzena Zalewska, Agnieszka Opacka z Klubu Przyjaciół Domu Kultury oraz dzieci. Pomalowane bombki zostały przekazane na aukcję podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zaplanowano no w Biesalu  10 stycznia 2009 r.

Kartoflanka w Naterkach

Jak co roku we wrześniu w Naterkach mieszkańcy pamiętali o poczciwym kartoflu i z tej okazji zorganizowali festyn plenerowy, którego głównym bohaterem był oczywiście ziemniak i wszelkie potrawy z niego wykownane. Nie zabrakło "Kartoflanki" serwowanej w każdej ilości oraz różnych konkursów oraz komicznych popisów przygotowanych przez panie z Naterkowskiej Inicjatywy Kobiet. Nieoczekiwanym wydarzeniem był przejazd przez wieś orszaku weselnego. Na koniec zabawa taneczne do rana, kto w tym roku nie uczestniczył w tej jakże barwnej zabawie Naterki zapraszają za rok !!!!

Wystawa "Zaśnieżony Pejzaż"

W Domu Kultury w Gietrzwałdzie prezentowana jest wystawa fotografii Janusza Połoma Zaśnieżony pejzaż. Piękne fotografie zaskakują przedstawieniem zimy w sposób bardzo nieoczywisty. Zapraszamy w od wtorku do soboty w godzinach 10:00 -18:00. Do nabycia dwa kalendarze z fotografiami autora.

Jasełka

W piątek 19 grudnia w Domu Kultury w Sząbruku zostały wystawione Jasełka, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sząbruku pod kierunkiem  katechetki pani Teresy Połosa. Uczniowie klasy IV przygotowali jasełka, klasa II ? Leśną opowieść o Narodzeniu Chrystusa a uczniowie klasy V przypomnieli wszystkim zwyczaje wigilijne.

Wędrówka szlakiem św. Jakuba

24 maja grupka młodzieży z Unieszewa i wolontariuszy zdecydowała się przejść szlak św. Jakuba, wyzwanie było ogromne, gdyż do przejścia było 15 km pieszo, udało się a po drodze mijaliśmy przepiękne widoki natury.

Spotkanie wigilijne

W sobotę 13 grudnia dla mieszkańców Sząbruka  Stowarzyszenie "Piękny Most" zorganizowało spotkanie wigilijne. W Wiejskim Domu Kultury spotkało się ponad 100 mieszkańców ze swoimi pociechami. Funkcje gospodyni spotkania pełniły panie  - Elżbieta Rogozińska sołtys wsi i Teresa Przyczyna - prezes Stowarzyszenia. Na  początku dzieci i młodzież zaprezentowały przedstawienie przygotowane przez panią Beatę Jabłońską...

Zajęcia w świetlicy Ceramik w Unieszewie

W środę 12 listopada organizowany był konkurs o szkodliwości palenia tytoniu. Dzieci przedstawiały różne scenki domowe ukazujące zły wpływ palenia tytoniu na zdrowie człowieka. Wykonały w grupach plakaty oraz przedstawiły bajkę o Kopciuszku, który palił papierosy i miał z tego powodu wiele przykrości i kłopotów. Bajka była pełna humoru, dowcipu a dzieci wykazały dużo pomysłowości, własnej inwencji twórczej w wykonaniu rekwizytów do jej przedstawienia. Podsumowanie konkursu odbyło się w bardzo miłej atmosferze ...

XIII Turniej Wsi rozegrany

W piękne niedzielne popołudnie 6 lipca mieszkańcy Gronit zostały gospodarzem kolejnego XIII Turnieju Wsi. Jak przystało na dobrych Gospodarzy mieszkańcy Gronit i Kudyp powitali gości przyjeżdżając ustrojoną bryczką, odświętnie ubrani w regionalne stroje, z pieśnią warmińską na ustach.

Spływ Kajakowy

W ramach III Spotkań Warmińskich organizowany był 22 lipca spływ kajakowy rzeką Marózką. Uczestnicy spędzili cały dzień na aktywnym wypoczynku podziwiając uroki natury Mazur Zachodnich.

Gminne Święto Piłki Nożnej

15 czerwca Gminna Rada Sportu zorganizowała poraz kolejny święto piłki nożnej dla całej gminy. Zaprezentować sie mogły drużyny z całej gminy i powalczyć o puchar w kategoriach juniorów i seniorów. Emocji sportowych nie zabrakło a zespoły zapewne czekają na kolejne okazje do rewanżu.

Warsztaty bębniarskie z Valerianem w Sząbruku

Wolantariusz GOK Valerian Collot we wszystkich domach kultury w gminie prowadził naukę gry na bębnach afrykańskich. Bębny zostały wykonane przez Valeriana oraz dzieci, które brały udział w półzimowisku na początku roku. W zajęciach mogła wziąć udział każda chętna osoba, róznież najmłodsi.

Sząbruk - wycieczka do Fromborka

We wtorek 12 sierpnia, w czasie trwania półkolonii w Sząbruku wybraliśmy się na wycieczkę do Fromborka a stamtąd statkiem "Anita" do Krynicy Morskiej. Rejs trwał 1,5 godziny gdy dopłynęliśmy do Krynicy wyruszyliśmy na plażę by zamoczyć nogi w morzu i opalić się trochę na słońcu, w Krynicy zaszliśmy również do wesołego miasteczka i zrobiliśmy krótki przystanek przy straganach z pamiątkami. Po 4 godzinach przypłynęła do nas "Anita" i wróciliśmy do Fromborka a następnie autokarem do Sząbruka.

 

Przegląd grup tanecznych

Na osiedlu ?Ceramik? w Unieszewie 16 sierpnia królowały muzyka i taniec. Spotkało się tam, kilka grup tanecznych z terenu gminy. Spółdzielnia a przede wszystkim odpowiedzialny za kulturę Lech Spychała dołożyli wielu starań, aby imprezie nadać odpowiednią oprawę i rangę. Na scenie tańczyły dziewczęce zespoły ?Szał? ze szkoły w Sząbruku, ?Jagodzianki? z Unieszewa oraz ?Szalone Dziewczyny?, które samodzielnie ćwiczą i trenują w Wiejskim Domu Kultury w Sząbruku.

Półkolonia w Sząbruku

W dniach 4-14 sierpnia 2008r. odbyły się półkolonie w Domu Kultury w Sząbruku. Uczestniczyło w nich 20 osób, dla których codziennie przygotowywane były trzy różne warsztaty odbywające się równocześnie: kucharskie, sportowe, artystyczne i muzyczne. Uczestnicy sami decydowali w jakich zajęciach chcą wziąć udział. Codziennie na warsztatach półkoloniści poznawali nowe rzeczy np. Z Mariane uczyli się kręcić bolas, z Marlene robienia ekologicznych portfeli, z Annemarie...

Koncert "Pro Musica Antiqua" w Sząbruku

6 lipca w kościele parafialnym w Sząbruku wystąpił zespół "Pro Musica Antiqua" prezentując muzykę różnych epok od baroku do współczesności. We wnętrzu kościoła wsłuchanie się w piękną muzykę stwarzania niepowtarzalna okazję przeżycia duchowego. Zapraszamy na kolejne "Koncerty Letnie" zespołu w następnym roku.

Harry Potter- historia własna

Na zajęciach teatralnych z wolontariuszką Marine, dzieci  przygotowały i przedstawiły  historię Harrego Pottera. Było przy tym dużo zabawy, śmiechu a także możliwość  pogłębienia tajników sztuki aktorskiej.

Warsztaty kulinarne w Unieszewie

W poniedziałek 26 maja odbyły się w świetlicy w Unieszewie zajęcia kulinarne, na których przygotowywane były jajecznica, sałatka i naleśniki, wszyscy sie świetnie bawili podczas nauki robienia naleśników.

III Dom Młodzieży

17 kwietnia 2008r. odbył się III już DOM MŁODZIEŻY, czyli warsztaty młodzieżowe, w Wiejskim Domu Kultury w Sząbruku. Tym razem młodzież i dzieci z gminy Gietrzwałd miały do wyboru następujące warsztaty: kucharskie, muzyczno-artystyczne, taneczne, sportowe, teatralne i reporterskie.

Dyskoteka w Sząbruku

W piątek 17 października w Domu Kultury w Sząbruku odbyła się dyskoteka dla młodzieży i dzieci. Imprezę przygotowała młodzież z Sząbruka a o bezpieczeństwo bawiących się osób zadbali wpracownicy GOK w Gietrzwałdzie p. Ania i Małgosia. Młodzież bawiła się znakomicie w rytmie kawałków muzycznych granych przez D.J Adriana i D.J Sebastiana :*)

Półkolonia w Gietrzwałdzie

Pierwszy dzień półkolonii w Gietrzwałdzie rozpoczął się z 11 uczestnikami. Dwutygodniowe spotkania rozpoczęliśmy od wspólnych gier, które pomogły nam się bliżej poznać. Zbieraliśmy również informacje o sobie i wpisywaliśmy je w "kontur swoich ciał". O godzinie 12.00 udaliśmy się do Domu Pielgrzyma na zupę. Po powrocie graliśmy w "oczko" i francuskiego berka. Drugi dzień spotkań w Gietrzwałdzie rozpoczęliśmy od zabawy w "ośmiornicę". Następnie podzieliliśmy się na grupy i wyruszyliśmy w...

Rietberg - Mecz "Niemcy - Polska" po raz czwarty

Mieszkańcy Naterek (i nie tylko) pojechali 16 sierpnia po raz czwarty do Rietberg by rozegrać mecz piłkarski. Mecz był jednak tylko pretekstem do spotkania przyjaciół, którzy dobrze się znają i zamierzają rozwijać przyjacielskie relacje.

Warsztaty teatralne w Unieszewie

Klub wiejski w Unieszewie gościł od wtorku do soboty (24 - 28 czerwca) dzieci, młodzież i wolontariuszy na warsztatach teatralnych. Zajęcia te prowadzili wolontariusze GOK Valerian, Marlene i Ala. Program zajęć przewidywał różne gry teatralne, robienie masek, wspólne posiłki i dobrą zabawę. Valerian wtajemniczał młodych aktorów i aktorki w sztukę teatru. Ostatniego dnia spotkań odbył się pokaz teatralny przygotowany przez uczestników specjalnie dla rodzin i znajomych.

Dzień Dziecka w Gietrzwałdzie

W piątek 6 czerwca odbył się Dzień Dziecka w Gietrzwałdzie, dzięki współpracy Rady Sołeckiej Gietrzwałdu z Karczmą Warmińską dzieci mogły cieszyć się swym dniem i dobrze bawić razem z rodzicami w Karczmie.

 

Dzień Dziecka w Sząbruku

Nie mogło zabraknąć uroczystego dnia dziecka w Sząbruku, postarały się o to przede wszystkim panie ze stowarzyszenia "Piękny most' oraz wolontariusze GOK w Gietrzwałdzie. Impreza odbyła się na boisku 31 maja w sobotę przy osiedlu Hermanówka, nie zabrakło występów "Szalonych dziewcząt" oraz nowo powstałego zespołu muzycznego oraz wielu innych konkursów i atrakcji, wolontariusze zajęli się ozdabianiem twarzy najmłodszych.

Wycieczka rowerowa w Sząbruku

Wiosna już za pasem więc i sezon rowerowy także rozpoczęty, grupa chętnych rowerzystów wybrała się na wycieczkę w sobotę 26 kwietnia, pod opieką wolontariuszy nad jezioro Naterskie.

Zajęcia w Unieszewie

W klubie unieszewskim w każdy czwartek wolontariusze Marlene i Valerian prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży, tym razem w programie było robienie witraży, po części artystycznej nastąpiła część sportowa czyli gra w piłkę nożną.

Wycieczka rowerowa - Woryty

Wycieczka rowerowa w ramach zajęć dla dzieci i młodzieży w świetlicy w Worytach odbyła się 30 kwietnia. Z Woryt grupa dzieci i młodzieży razem z wolontariuszami udała się do Łęgut. Po drodze odbył się mały piknik, po którym wszyscy nabrali więcej sił do dalszej jazdy.

Półkolonia w Worytach

Od poniedziałku 28 lipca w świetlicy OSP w Worytach w godzinach od 10.00 do 13.00 odbywały się codzienne spotkania dzieci i młodzieży. Pierwszego dnia w zajęciach uczestniczyło 14 dzieci. Dzień rozpoczeliśmy od różnych zabaw integracyjnych i wspólnie się zastanowiliśmy nad zasadami obowiązującymi podczas spotkań. Żeby nabrać więcej sił każdy zjadł słodką bułkę na drugie śniadanie. Dzień urozmaiciła gra w "oczko", którą uczestnicy spotkań bardzo polubili. Dzień drugi spotkań półkolonijnych w Worytach rozpoczął się od...

Piernikowe szaleństwo

W piątkowy wieczór 28 listopada od godz. 17.00 do 19.30 miały miejsce kolejne warsztaty kulinarne zorganizowane dla ucznów klas III - IV Szkoły Podstawowej w Biesalu. Podczas zajęć wypiekaliśmy świąteczne pierniki, które później zdobiliśmy kolorowym lukrem, cukiereczkami i polewą czekoladową według własnych pomysłów. Dzieci przybyły pod opieką p.Wandy Drozdek i Mirosławy Gromackiej.

Andrzejkowe ciasteczko z wróżbą w Biesalu

W czwartek 27 listopada w Domu Kultury w Biesalu ponownie uniosły się zapachy pieczonych ciasteczek. Dzieci ochoczo przystąpiły do przygotowania kruchego ciasta, z którego lepiły ciasteczka, wkładając do nich wczesniej przygotowaną karteczkę z wróżbą.

Święto Drzewa w Biesalu

Dom Kultury i Biblioteka Publiczna w Biesalu włączyły się do akcji sadzenia drzewek z okazji "Święta Drzewa", które przypadało właśnie 10 października. Wspólnie z dziećmi posadzono 6 drzewek na boisku i w klombach przed Domem Kultury. Sadzonki drzewek (świerki, jarzębinę, wiśnie oraz klon jawor) zapewniło Nadleśnictwo Jagiełek a współpracę zainicjował Leśniczy Piotr Korol.

Warsztaty plastyczne w Biesalu

W czwartek 27 listopada w godzinach od 14 do 16, w Domu Kultury w Biesalu odbyły się warsztaty plastyczne. W czasie zajęć dzieci ozdabiały szklane pojemniki tj.:butelki, słoiki oraz bombki - motyw świąteczny.

Biblioteka w Biesalu

W środę 7 maja, Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Biesalu. Opiekunem grupy była Pani Krystyna Jarczyk. Pierwszaki wzięły udział w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez bibliotekarza Elżbietę Altmajer. Tematem spotkania było przybliżenie zasad funkcjonowania Biblioteki Publicznej oraz rozwijanie umiejętności wyszukiwania różnorodnych informacji.

Architektura Krajobrazu

W sobotę 15 listopada w Biesalu odbyły się pierwsze zajęcia pt.: "Architektura Krajobrazu". W czasie rozmów z mieszkańcami wsi Biesal, dzieci zdobyły informacje o najstarszych budynkach i sporządziły listę zabytków. Uwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych pt.: "Warmińskie i mazurskie chaty"

Sobotnie gotowanie w Biesalu

W sobotnie popołudnie 22 listopada o godz. 14.00 w WDK w Biesalu odbyły się kolejne zajęcia kulinarne dla dzieci. Te zajęcia były inne niż zawsze, ponieważ odwiedzili nas wolontariusze z fundacji "Borussia". Wspólnie z naszymi gośćmi gotowaliśmy pierogi. Było to trudne zajęcie, które wymagało dużej cierpliwości i umiejętności kulinarnej. Ale jak przystało na prawdziwych kucharzy i z tym zajęciem sobie poradziliśmy. Pierogi były pyszne. Zapraszmy wszystkich chętnych do wspólnego gotowania.

Sobotnie gotowanie w Biesalu

W sobotę 15 listopada o godz. 14.00 w Domu Kultury w Biesalu odbyły się zajęcia kulinarne dla dzieci. W czasie trwania zajęć smażylismy naleśniki. Każde z nas miało przydzielone zadanie, z którego musiało sie wywiązać. Jedna grupa rozrabiała cisto i smażyła nalesniki, a druga przgotowywała nadzienie. Efektemem naszej współpracy były przepyszne naleśniki z nadzieniem wiśniowym i zapiekanym serem. Wszystkim bardzo smakowało.

Mazurskie Dożynki

W sobotę 27 września
Mazurskie Dożynki w Biesalu zorganizowane przez Dom Kultury, Radę Sołecką oraz Stowarzyszenie "Za Rzeką" stały się tradycją naszej miejscowości. Sarostami dożynek w tym roku byli Natalia Puszczało i Marcin Opacki. Piękne kosze dożynkowe wykonała Pani Halina Opacka. Symbolem dożynek był chleb z tegorocznych zbóż, który został złożony na ręce Wójta Gminy Pana Marka Zbigniewa Małkowskiego, a następnie podzielony wśród zebranych gości. Imprezę uświetniły występy artystyczne chóru szkolnego pod opieką Pani Wandy Drozdek i zespołu tanecznego ,, Jagodzianki", pod opieką Pana Lecha Spychały. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek, kawę i herbatę, kanapki ze smalcem, ogóreczki kiszone oraz tańce do samego rana.


Półkolonia w Biesalu

Jak co roku w Wiejskim Domu Kultury w Biesalu zorganizowaliśmy letni wypoczynek dla dzieci. Zajęcia trwały od 30.06 -11.07.08 w godzinach 9-14. Brało w nich udział około 20 dzieci w wieku 7-13 lat. Każdego dnia dzieci dzięki wsparciu GOPS w Gietrzwałdzie miały zapewniony posiłek w postaci drugiego śniadania.

Dzień Ziemi

W sobotę 19 kwietnia w Domu Kultury w Biesalu odbyło sie spotkanie z okazji "Dnia Ziemi". Rozpoczęliśmy od wspólnego sprzątania terenu wokół Domu Kultury. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zajęcia kulinarne, na których przygotowaliśmy sałatkę owocową i warzywną. Następnie na zajęciach plastycznych wykonaliśmy "Ekoludka" oraz braliśmy udział w grach i zabawach sportowych. Na zakończenie święta piekliśmy kiełbaski na ognisku i zajadaliśmy nasze pyszne sałatki.

Wycieczka do Fromborka

Wycieczka do Fromborka zorganizowana została w ramach trwania półkolonii letniej w Domu Kultury w Biesalu, przy wsparciu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W programie było zwiedzanie Fromborka oraz rejs statkiem do Krynicy Morskiej.

 

Akcja Pisanka

Akcja Pisanka czyli spotkanie 20 marca zorganizowane dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Gietrzwałdzie. Motywem przewodnim spotkania było oczywiście malowanie pisanek, które stały się później elementem dekoracyjnym GOK. Po skończonej pracy na każdego czekała herbata i ciasteczka. Następnie uczestnicy spotkania zaproponowali zabawę terenową "Podchody", po jej zakończeniu rozeszliśmy się do domów.

Dzień Wiosny

W czwartek  20 marca w Dzień Wiosny młodzież
z
WDK wykonała "Marzannę", aby pożegnać zimę. Dzieci z kółka teatralnego przedstawiły sztukę
pt. "Pani Wiosna" oraz recytowały wiersze na jej cześć. Ostateczne pożegnanie zimy nastąpiło przy ognisku za Domem Kultury w Biesalu.

Kiermasz Wielkanocny

Kiermasz wielkanocny, 19-20 marca. Prezentacja ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci w WDK w Biesalu.

Capoeira

Warsztaty Capoeira, 15 -16 marca
Po raz kolejny odbyły się warsztaty weekendowe prowadzone w WDK w Sząbruku przez trenera Capoeiry Joao Carlosa do Nascimento Mariadata dla grupy młodzieży z Sząbruka i Olsztyna.

Dzień Kobiet

8 marca Dzień Kobiet
Spotkanie dla kobiet organizowane przez Stowarzyszenie "Piękny Most" z Sząbruka. Panie z Sząbruka z Naterek i Gronit spotkały się by uczcić swój dzień, nie zabrakło przeróżnych smakołyków, kwiatów i oczywiście życzeń.

Capoeira

Warsztaty Capoeira, 12-13 styczeń
Warsztaty weekendowe prowadzone w WDK w Sząbruku przez trenera Capoeiry Joao Carlosa do Nascimento Mariadata dla grupy młodzieży z Sząbruka i Olsztyna. Warsztaty odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, dzięki zaangażowaniu i aktywności młodzieży Sząbruka.

 

Premiera spektaklu "Gąska"

Premiera spektaklu ?Gąska? uświetniająca 15-lecie Wspaniałego Teatru Bez Nazwy, 16, 17 i 23 luty Teatr Wspaniały Bez Nazwy obchodzi w roku 2008 15-lecie swej pracy, by uczcić ten znakomity jubileusz zespół teatralny wystawił sztukę rosyjskiego współczesnego dramaturga Nikołaja Kolady w reżyserii Andrzeja Fabisiaka.

Walentynki

Jak co roku 14 Lutego w Biesalu dzieci i młodzież z WDK wzięły udział w konkursie na najładniejdzą walentynkę. Dzieci upiekły również ciasteczka w kształcie serc . Dzień zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem i wręczaniem walentynek.

Bal Diamentowy w Sząbruku

Bal Diamentowy, czyli coroczna zabawa karnawałowa dla dorosłych zorganizowana przez Stowarzyszenie ?Diament? z Naterek, odbyła się 2 lutego w WDK w Sząbruku.

 

Tłusty Czwartek

W czwartek, 31 stycznia w WDK w Biesalu odbyły się zajęcia kulinarne, w których czynny udział brały dzieci. samodzielnie wypiekały ciasteczka i rogale. Zajęcia zakończyły się wspólnym poczęstunkiem przy herbatce.

Dyskoteka dla młodzieży

Dnia 26 stycznia w Biesalu odbyła się ?Dyskoteka?, która została zorganizowana przez młodzież uczęszczającą do Domu Kultury. Opiekę nad bezpieczeństwem sprawowali pracownicy WDK i Rada Sołecka w Biesalu.

 

Zajęcia taneczne w Biesalu

W środy w WDK odbywają się zajęcia taneczne. 12 listopada uczestniczyło w nich 7 dziewcząt. Uczyliśmy się układu tanecznego do utworu ,,Las Ketchup". Taniec ten jest bardzo energiczny z elementami rock&rolla. Zapraszamy ma zajęcia chętnych w wieku od 7 do 12 lat. 

 

Klub Przyjaciół Kultury

W czwartek, 20 listopada o godz. 18.00 w Domu Kultury w Biesalu odbyło się spotkanie  ,,Klubu Przyjaciół Domu Kultury". Spotkały się panie z inicjatywą, mające ochotę na wspólne, od czasu do czasu, spędzenie wolnego czasu, a także chętne do zorganizowania czegoś ciekawego dla swojej wsi. Wspólnie zaplanowałyśmy pierwszą imprezę integracyjną dla mieszkańców - ,, Wieczór Andrzejkowy".

Kubuś Puchatek w Biesalu

We wtorek 2 grudnia o godz. 8.40 w Domu Kultury w Biesalu odbyło się przedstawienie teatralne pt." Zima u Kubusia Puchatka", w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego "Art - Re " z Krakowa. Spektakl poruszał tematykę zmian w przyrodzie, a w szczególności odpowiednie przygotowanie się do nadchodzącej zimy.

Dzień Babci i Dziadka

W zimowy wieczór 19 stycznia, do Domu Kultury w Biesalu przybyły Babcie i Dziadkowie na spotkanie przygotowane przez ich wnuki. Dzieci przygotowały program artystyczny pt. "U Babci jest słodko" oraz słodki poczęstunek przygotowany przez dzieci, czyli ciasta i ciasteczka upieczone na tą okazję. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły laurki i kwiatki wykonane z kolorowego papieru.

Zapusty

Pokaz widowiska "Ostatki, zapusty" przygotowany i wykonany przez Teatr Wegajty, odbył się w Domu Kultury w Sząbruku w sobotę 2 lutego. W zabawie wzięli udział młodsi i starsi mieszkańcy Sząbruka. Przed rozpoczęciem można było zjeść coś słodkiego napić się gorącej herbaty lub kawy. Inscenizacja nawiązywała do starych tradycji ludowych jak to kiedyś w ostatnie dni karnawału się bawiono. Zgodnie nimi każdy uczestnik mógł wziąć aktywny udział w zabawie, co też się stało. Ważnym  elementem widowiska były wspólne tańce, do których nie trzeba było długo namawiać.

Warsztaty Tańca Ludowego

Od dnia 24 stycznia w Domu Kultury w Sząbruku prowadzone są przez Terenową Kapelę Teatru Węgajty : Warsztaty Tańca Ludowego - trwaja ok. 1,5 godz., można na nich nauczyć się tańców ludowych z całego świata.

Spotkanie z Dzielnicowym

22 stycznia w WDK w Biesalu odbyło się spotkanie z dzielnicowym Stanisławem Figielskim. Tematem były ,,Niebezpieczeństwa i zagrożenia współczesnego świata? oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dzieci  zapoznały się teoretycznie z głównymi zasadami niesienia pomocy a następnie mogły wypróbować je na Fantomie. Spisały się na medal.  

Półzimowisko w Biesalu

Półzimowisko dla dzieci i młodzieży w Biesalu odbyło się w dniach 14 ? 25 stycznia. W czasie trwania zimowiska w Domu Kultury w Biesalu, w godz. od 11.00 do 15.00 odbywały się zajęcia  dla dzieci i młodzieży. W zimowisku uczestniczyło 25 osób w wieku od 6 do 17 lat. Brały one udział w zajęciach plastycznych, kulinarnych, teatralnych, tanecznych oraz zabawach ruchowych i grach ...

Półzimowisko w Gietrzwałdzie

Półzimowisko dla dzieci i młodzieży  w Gietrzwałdzie, 4 ? 25 stycznia. Półzimowisko zorganizowane było dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat w godzinach 930-1430. Uczestniczyło w nim piętnaścioro dzieci z Gietrzwałdu i Naglad. Zajęcia przeprowadzone były pod opieką Marty Szymańskiej i wolontariuszki Marlene Gils, osobą pomagającą była licealistka Paulina Jaworska.

Półzimowisko w Sząbruku

Półzimowisko dla dzieci i młodzieży  w Sząbruku, 4 ? 25 stycznia. Półzimowisko zostało zorganizowane przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Gminy Gietrzwałd.  W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 6 do 13 lat Zajęcia odbywały się w Domu Kultury w Sząbruku w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 ? 14.30.

Jasełka

Program artystyczny nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sząbruku, zaprezentowany został w Domu Kultury dla zaproszonych mieszkańców Sząbruka i okolicznych wsi, w niedzielę 13 stycznia o godz. 16.00.

Zabawa Andrzejkowa

W magiczny wieczór wigilii Św.Andrzeja w wielu środowiskach odbywają się rodzinne, towarzyskie, przyjacielskie spotkania. Z inicjatywy Stowarzyszenia ?Piękny Most? takie spotkanie również odbyło się w WDK w Sząbruku.

Wielka Olkiestra Światecznej Pomocy

12 Stycznia w Biesalu odbyła się impreza WOŚP zorganizowana przez WDK wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Biesalu. Wolontariusze WOŚP zebrali do puszek 1621,87 zł, a dochód z kiermaszu ciast wyniósł 238,20 zł. Zebrano łącznie 1860,07 zł.

SAMBA PARTY

Samba Party. W sobotę wieczorem 15 listopada
w WDK w Sząbruku odbyła się impreza przy gorących brazylijskich rytmach. Grupa Beribazu, której   członkami są również młodzi  mieszkańcy z Sząbruka i Gietrzwałdu oraz przybyły z Warszawy Mestre John, zaprezentowali pokaz Capoeiry...

Edith Piaf w Unieszewie

Edith Piaf, bo o niej mowa, była naszym gościem dzięki uprzejmości aktorów Teatru im Stefana Jaracza w Olsztynie Pani Wiesławy Niemaszek i Pana Mariana Czarkowskiego oraz Pani Elżbiety Lenkiewicz ? kierownika ds. artystycznych teatru - są oni bowiem twórcami spektaklu Wspomnienia o Edith Piaf. Spektakl ten to niejako kontynuacja sztuki Edith i Marlene, która miała swoją premierę na deskach olsztyńskiego teatru w 2000 roku. 

Święto Niepodległości

11 listopada 2008 roku. 90. rocznica odzyskania niepodległości w GOK w Gietrzwałdzie.We wtorek, 11 listopada, o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie było gwarno. Na scenie jesienna sceneria, na widowni zaproszeni goście, rodzice, mieszkańcy Gietrzwałdu a nawet, jak się okazało, przypadkowi turyści, którzy ...

Zakochany bałwan

W piątek 15 lutego w Domu Kultury w Biesalu odbyły się warsztaty plastyczne pt. "Zakochany Bałwan". Zajęcia organizowane są dwa razy w roku szkolnym dla dzieci ze świetlicy szkolnej w Biesalu. Dzieci z klas I - IV wykonywaly prace przestrzenne z papieru.

Capoeira

W dniach 22-24 lutego w Domu Kultury w Sząbruku odbyły się warsztaty weekendowe Capoeira, które jak zawsze prowadził je trener - Capoeiry Joao Carlosa do Nascimento Mariadata dla grupy młodzieży z Sząbruka i Olsztyna.

Pisanka

 Akcja pisanka czyli spotkanie przedświąteczne zorganizowane dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Sząbruku. Motywem przewodnim spotkania było oczywiście malowanie pisanek. Została również wykonana "gigant" pisanka, która kosztowała nie mało wysiłku i inwencji twórczej. Wszystkie nasze dzieła ozdobiły bibliotekę w Sząbruku.
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość